Letiště má jeden terminál a je dobré vědět, že mezinárodní letiště Bandaranayake se nachází blíže městu Negombo (asi 10km) a většina turistů po příletu zavítá a stráví první noc právě tam. Od Colomba je letiště vzdáleno asi 35 km.

Letištní služby

 • Novinky: dokončení nové budovy terminálu je plánováno na rok 2015.
 • Peníze: Bankomaty najdete v příletové i odletové hale. Pobočky bank a směnárny se nachází v příletové hale i tranzitním prostoru. Univerzálním platidlem je zde americký dolar. Na letišti je výhodné si vyměnit jen menší obnos peněz. Poté raději měňte po cestě ve zlatnictvích (jsou v Colombu na každém rohu) a nabízejí lepší kurzy než na letišti.
 • Telefonování : Telefonní budky jsou k dispozici jak v příletové hale, odletové tak i tranzitním prostoru. Telekomunikační přepážka se nachází v tranzitním salónku a nabízí přímé mezinárodní hovory, e-mail, fax. Poštu naleznete v příletové hale, otevřeno má 24 hodin denně. Pořiďte si SIM kartu s kreditem, například přepážku Dialogu. Za 1200 LKR dostanete spoustu minut pro volání na místní čísla + data a i volání do ČR vychází levně.
 • Internet: Internetové kiosky jsou k dispozici za poplatek. Zdarma se můžete k WiFi připojit například v Coffee Bean (vedle Duty free) PW: mochajava).
 • Jídlo: Restaurace jsou k nalezení v odletové hale a tranzitním prostoru. Vybrat si zde můžete jak z místní, tak i mezinárodní kuchyně. V tranzitním prostoru naleznete i snack bary a kavárny.
 • Nákupy: V příletové, odletové hale i tranzitním prostoru najdete Duty free shopy s elektronikou, parfémy, jídlem, alkoholem, šperky, cejlonským čajem i hedvábím. Za malou dřevěnou krabičku čaje (20g) v Duty free při odletu zaplatíte zhruba 1$ (dá se platit jak $, tak LKR].
 • Informace: Informační přepážka se nachází v prvním podlaží budovy terminálu.
 • Zavazadla: V případě ztráty zavazadel se obracejte na informační přepážku nebo na kancelář letiště. Turisté, kteří svůj pobyt na Srí Lance neplánují mít delší než 45 dní mají možnost využít letištní úschovu zavazadel v celním skladu. Zavazadla prověří pracovníci celního úřadu a letištní bezpečnosti. Poté budou zapečetěna a přepravena do odletového terminálu, kde na vás budou čekat do vašeho dalšího letu.
 • Další služby: Přebalovací místnosti pro matky s dětmi najdete jak v příletové tak i odletové hale. V prostorách příjezdu zavazadel v příletové hale najdete středisko první pomoci s kvalifikovaným doktorem a zdravotními sestrami. Odpočívárny pro tranzitní cestující jsou situovány v příletové i odletové hale.

Doprava z letiště do Negombu

K cestě do Negomba využijte Tuk-tuky. Dejte se z letiště doprava cca po 100m, je malý kruhový objezd pro Tuk-tuky, zde usmlouváte cenu na 600 LKR (jen v Colombu už většina Tuk-tuků má taxametr a cenu předem tedy usmlouvat nelze). Lákadlem Negombu je koupání v Indickém oceánu. Nabídku ubytování v Negombu naleznete pod tímto odkazem.

Doprava z letiště do města Colombo

 • Veřejné autobusy: Z letiště využijte Shuttle busy, které jezdí co 15 minut na nejbližší autobusový terminál vzdálený 500m, ze kterého odjíždějí meziměstské autobusy. Kyvadlová doprava odjíždí zdarma od hlavního terminálu. Jak dojít na zastávku pro kyvadlový autobus: vyjděte z letiště, odbočit vlevo a jděte až na konec budovy. Nenajdete žádné značení, tak se pro jistotu zeptejte u letištní personálu. Uvidíte starý bílý autobus s nápisem Hlavní terminál. Pojedete v něm po dobu 5 minut a odveze vás na autobusové nádraží. Do Colomba jezdí autobus č. 187. Autobusy jezdí celý den v 30 minutovém intervalu. Cesta trvá cca hodinu. Ceny jsou kolem 130 rupií (cena včetně kufru) za klimatizované autobusy. A kolem 50 rupií za obyčejný public bus i s batohem.
 • Letištní taxi: Taxi si můžete zarezervovat rovnou v příletové hale. Je důležité zkontrolovat si částku předem a jasně se na ni s taxikářem domluvit, aby Vás potom nenatáhl, protože některé taxi nemusí mít taxametr. K dispozici jsou taxi s klimatizací i bez. Ceny se pohybují kolem 3000 rupií. S klimatizací si připlatíte.
 • Hotelové taxi: Mimo příletovou halu má většina 4 či 5 hvězdičkových hotelů své vlastní hotelové taxi, které můžete využít. Výhodou je, že jsou taxi klimatizované. Ceny za hotelové taxi do Colombo Fort se pohybují kolem 2,800 rupií.
 • Vlak: Je méně využívaný způsob dopravy do Colomba, ale zato hodně levný. Vlakové nádraží se nachází trochu dál od letiště (cca 1km) a tahat za sebou těžké kufry není zrovna dvakrát pohodlné. Takže je možné využít Tuk-tuky, které vás od letiště dopraví na vlakové nádraží. Cena tuk-tukem na nádraží se pohybuje kolem 100 LKR, ale opět se nebojte smlouvat. Na nádraží si kupte lístek do Colombo Fort. Ceny za lístek na vlak se pohybují kolem 30 LKR a cesta trvá cca 1 hodinu. Vlaky jezdí cca 1x za hodinu, častěji ve špičce, ale mívají často zpoždění.
 • Tri – Shaw: Další možností jak se dostat z letiště do Colomba je tato obdoba Tuk-tuků. Cenově se pohybují kolem 1,500-2000 LKR do Galle Road v Colombu, ale zkuste o ceně smlouvat, usmívejte se, nehádejte se a řekněte si klidně o polovinu ceny, než tuk-tukář chtěl a na té trvejte. Ujistěte se, že jste se s řidičem shodli na ceně, často se stává, že po Vás budou v cílové stanici žádat víc, než na čem jste se dohodli. Cesta trvá cca 45 min.

Na škodou snad nebude připomenout, že před odletem na Srí Lanku je potřeba provést elektronickou registraci – více informací. A po příletu budete muset vyplnit krátký formulář kde naleznete otázky jako: Kde strávíte na Srí Lance první noc, jak dlouho se zdržíte, účel cesty a podobně.

Doprava v Colombu a po Srí Lance

Tuk-tukem se vyplatí dopravovat se na kratší vzdálenosti po Colombu.
Colombo má nejlepší dopravní spojení na ostrově. Ve čtvrti Fort naleznete vlakové nádraží, odkud se můžete dopravit vlakem po celém ostrově. Časy odjezdů a ceny vlaků z konkrétní stanice si můžete najít na oficiálním webu SríLanských drah.

Na více dní si můžete pronajmout auto s řidičem. Pronajmout si jej můžete již na letišti nebo u vlakového nádraží Fort v Colombu, kde Vás budou odchytávat pracovníci cestovních kanceláří, která jsou hned vedle nádraží. Cenově to samozřejmě vychází dráž, než cestování hromadnou dopravou. Někteří řidiči Vám mohou sloužit pouze jako taxi, že Vás dopraví z bodu A do bodu B. Za to jiní Vám třeba k tomu poskytnou i výklad a ukážou Vám místa i mimo dohodnutou trasu. Opravdu záleží, na koho narazíte. Zde si můžete prohlédnout ceny a pronajmout auto s řidičem.

Colombo má 3 hlavní autobusové nádraží. Všechny na východ od vlakového nádraží Fort. Dálkové autobusy odjíždějí z nádraží Bastian Mawatha a Saunders PI stacion. A Central Bus Stand – busy SLTB. Na Srí Lance jezdí tři druhy autobusů – červené státní autobusy, bílé státní dálkové (bez klimatizace) a bílé soukromé autobusy (s klimatizací). Červené autobusy patři k nejlevnějším, ale za to jsou v dosti špatném stavu a jsou pomalé. Bílé státní autobusy spojují velká města, zastavují i mimo zastávky, na znamení. Ale pozor, za větší zavazadlo, zde zaplatíte jako za osobu. Bílé soukromé autobusy také jezdí jen mezi velkými městy, zastavují kdekoliv na mávnutí a nechají vás vystoupit kdekoli, ale cenu jízdné zaplatíte do nejbližšího města. Cenově jsou dražší než státní.

Stravování

V asijských zemích je obvyklé stravovat se na ulici. Dobře se najíte a vyjde Vás to poměrně levně. Kdekoli na ulici koupíte tzv. „lunch packet“ je to pokrm tvořený rýží a zeleninou a zaplatíte za něj asi 120 rupií. Všude kolem jsou malé pekárny, které prodávají „rotis“. Jedná se o pšeničný chléb, jsou to ploché placky nebo se skládají do trojúhelníku a plní se zeleninou, rybami nebo vejcem. Dalším druhem jídla jsou „hoppers“ což jsou malé omelety z rýžové mouky podávané s vejcem nebo medem a jogurtem. Hoppers varianty mohou být také pikantní. Dále je možné si od pouličních prodavačů koupit „vádi“ což je čočkový karbenátek. Stravování v restauraci – pokud chcete poznat specifickou kuchyni Srí Lanky, vypravte se do restaurací, kde se stravují Srílančané. Srílanská kuchyně se vyznačuje velmi pestrou směsí zeleniny a kari omáček, jako příloha je obvykle rýže. Ovšem pozor, jídlo je vesměs velmi pikantní. V případě, že potřebujete zchladit ústa, nepomůže voda, ale zajíst rýží, ovocem nebo jogurtem. Pokud neholdujete pikantním pokrmům, můžete navštívit restaurace (většinou v hotelích), které nabízejí nejen místní speciality, ale také širokou nabídku evropských jídel. Ceny jsou, ale trochu dražší.

O Vaše tipy či připomínky se prosím podělte níže v diskuzi.


Porovnání cen

Úspora až 70 %, bonus až 5 000 Kč.

POROVNÁNÍ CEN