Do Asie jsem toužila vycestovat už spoustu let, ale vždy do toho něco přišlo (většinou jiné atraktivní destinace). Letoší zimu jsem si ale splnila aspoň kousek mého snu. V akci jsme nakoupili letenku (Praha-Singapur, Bankog –Vídeň) a vyrazili. Cesta byla velice únavná pro dlouhé přestupy v Indii, ale byli jsme ve dvou a docela to uteklo.

Singapur

V Singapuru jsem nám zajistila ubytování přes couchsurfing. Používám ho už déle, ale toto bylo poprvé co jsem využila nocleh. Určitě super zážitek, protože díky našim hostitelům jsme mohli zůstat v Singaporu déle než plánované 2 dny. Rychle jsme se spřáteli a dostali typy kam jít. Nakonec jsme zůstali 3 noci a vůbec se nám nechtělo pryč.

O Singapuru je už hodně článků, tak ho zkusim popsat trochu netradičně. Já jsem přijela naprosto nepřipravená co se týče nastudování nejlepších míst. Většinou se ptám lidí co mi doporučí a nechci se moc nechat ovlivňovat průvodci abych nebyla zklamaná. Singapur mě ale dočista zaskočil, můj první dojem byl že jsem se ocitla v nějakem sci-fi filmu. Po městě jsme se pohybovali metrem, které je jednoduché na přestupy. Dá se koupit celodenní karta (pozor je zálohovaná), jednotlivé jízdenky či předplacená karta. Jednotlivé jízdenky můžou být složitější zvláště pro cestu autobusem, protože se platí podle stanic. Co mě ale pobavilo je že místní síť meter se nazývá SMRT a jsou na ní všude reklamy.

2

3

4

5

Za doporučení určitě stojí návštěva ostrova (Pulau Ubin) a půjčit si tam kolo. Je to přírodní rezervace, ale celý ostrov je vlastně ráj bikerů. Můj kamarád si tam projel single track a říkal, že to byl jeden z nejlepších který kdy jel. Já si mezitím udělala kolečko jenom po ostrově, přece jenom si nemusím něco udělat hned první dny dovolené. Cena za půjčení kola je asi kolem 10 sing. dolarů, ale kola jsem velmi udržovaná a rozhodně to stojí za investici. Trajekt stojí 2,50 na osobu jedna cesta, přeprava kola stejně. Jsou tam též mangrovníkové bažiny, ale s kolem tam nepouští. Ostrov je též výjimečný, neb tam bydlí jen místní komunita a nedá se tam najít žádný moderní řetězec občerstvení. Jen při cestě zpátky namátkově kontrolují policajti – prý hledají drogy.

6

Další zajímavost bych doporučila návštěvu kasína. My jsme ho vynechali, ale později nám naši hostitelé řekli, že Singaporu nepodporuje hazard, takže místní platí vstup 100 dolarů, zatímco cizince si předbíhají a mají vstup zdarma. Pak už je neomezené jídlo a prý i bufetový stůl nehledě na to, jestli hrajete či ne. U vstupu ale kontrolují pasy, takže nezapomenout!

7

Návštěva ostrova Sentosa je asi samozřejmostí. Je to vlastně takový velký zábavný park, je tam i Universal studio, ale pro nás byly zajímavé pláže. Dostat se tam dá vláčkem, lanovkou nebo pěšky (vláček stojí 5 dolarů, pěšky je to asi kilometr ke vstupní bráně kde se platí 1 dolar vstup). Cesta zpátky vláčkem do města je ale zdarma, takže si v tom horku můžete ušetřit pořádný kus cesty. Na Sentose také leží nejjížnější bod Sigapuru a je na něm docela hezká vyhlídka.

8

9

10

Poslední pár věcí co bych ráda zdůraznila – na letišti ještě než projdete ven imigračním je spoustu věcí co dělat, bohužel čekající batoh na pásu nás nenechal moc v klidu a my si proběhli jenom voliéru motýlů. Pokud máte několik hodin, určitě se zeptejte na informacích. Před odletem či v přestupu prý nabízejí i prohlídku města autobusem zdarma a spoustu dalších akcí.

11

12

Broadwalk a downtown je hezký i přes den, ale určitě stojí za to v noci. Též návštěva Zahrady u zátoky (Garden by the bay) je opravdu unikátní, zvláště hudební a světelná show stromů.

13

14

15

16

Ačkoliv nám hodně lidí doporučovalo Singapur jenom na den či dva, já si myslím že se tam dá strávit daleko déle a pořad je co dělat. Ono si jen tak večer sednout na boardwalk a pozorovat lidi okolo či sledovat zápas místních fotbalistů má své kouzlo.

17 data-lazy-src=

19

20