Peru je po Brazílii a Argentině třetí největší zemí v Jižní Americe. Má společné hranice s Bolívií, Brazílií, Chile, Kolumbií a Ekvádorem. Rozprostírá se od Tichého oceánu k Amazonské pánvi a nachází se zde nejrůznější typy krajin, podnebí a zvěře. V zemi jsou k vidění horské hřebeny, pouště a deštné lesy, které zůstávají v téměř neměnném stavu po stovky či tisíce let.

Peru se dělí na čtyři hlavní geografické oblasti: sierra (andské pohoří), selva (amazonská pánev), altiplano (náhorní plošiny) a la costa (pouštní pruh na pobřeží). Nejvyšší horou je Huascarán vystupující z pohoří Cordiller (Andy), její výška je 6768 metrů a má přídomek nejvyšší tropické hory na světě.

V Peru žije 28 milionů lidí, z toho 70 procent populace sídlí ve městech. 45 % obyvatel je domorodých, 37 % je mesticů čili míšenců, 15 % má evropský původ a také zde žije menší etnická skupina Afričanů a Asiatů. Úředním jazykem je španělština, ale rovněž se zde mluví jazykem nazvaným kačuánština (zejména v centrálních a severních Andách) a jazykem Aymara (v okolí jezera Titicaca a v oblasti bolivijských hranic). Hlavním městem je Lima se svými 6,5 miliony obyvatel. Město bylo založeno v roce 1535 španělským conquistadorem Franciscem Pizarrem.

Klima je v Peru výrazně proměnlivé a ovlivněné nadmořskou výškou a oceánskými proudy. Známý Humboldtův proud přicházející od Antarktidy má za následek chladnější vzduch a vodu na jihoamerickém pobřeží. Severní pobřeží ovlivňuje jednou za pět nebo šest let jev El Niño s nastupujícími horkými a vlhkými obdobími.

Místní měnou je peruánský nuevo sol (PEN), jenž se dělí se na 100 céntimos. Nejlepší je měnit peníze v tzv. casas de cambio (směnárny), další možností je méně rychlá a více byrokratická výměna v bance. Bankomaty (cajeros automáticos) bývají umístěné u bank, na letištích, na autobusových nádražích a v nákupních centrech. Co se hotovosti týče do Peru cestujte s US dolary, či eury.

Držitelé cestovních pasů ČR nepodléhají vízové povinnosti. Při vstupu do země obdržíte povolení k pobytu, které vás opravňuje k setrvání až na 90 dní. Co se týká očkování, není oficiálně vyžadováno žádné. Doporučuje se však očkování zejména proti žluté zimnici.

Ubytování v Peru všeho druhu a cen nabízí server Booking.com.

Levné letenky naleznete pod tímto odkazem.