Faerské ostrovy se nacházejí zhruba v polovině cesty mezi Velkou Británií a Islandem a jsou omývány ledovými vlnami Atlantského oceánu. Osobně jsem měl tuto zemi možnost navštívit, zažít a zamilovat při mém putování v červenci minulého roku. Nádherné fotografie a barevné vzpomínky ve mně ještě více prohloubili lásku k přírodě. K přírodě nespoutané, divoké, osvobozující, ještě zcela neponičené člověkem. Ticho a šumění větru na útesech, přerušené pouze příbojem mohutných vln a křiku ptáků. To je svoboda. To jsou Faerské ostrovy.

Cesta na Faery

Rozhodujícím momentem se v mém případě staly akční letenky společnosti Atlantic Airways z pevninské Evropy za 3600 Kč včetně odbaveného zavazadla, zakoupené s půlročním předstihem.

Cesta na Faery

Úvodem bych rád podotknul, že samotná koupě letenky „v akci“ a úspora dva tisíce korun nehraje v případě Faerských ostrovů hlavní roli. Mnohem důležitější, proč je důležité plánovat tuto cestu s velkým předstihem, je ubytování. To je zde velmi drahé a ty nejlevnější nabídky ubytování bývají rozebrány i s půlročním předstihem. Nejčastějším routingem na severské souostroví jsou lety z Prahy s přestupem v Kodani, protože Faerské ostrovy náleží Dánsku. Promo akce společnosti Atlantic Airways však obvykle kromě Kodaně platí i pro ostatní evropské destinace. Z tohoto důvodu, jelikož patřím mezi letecké nadšence, jsem zvolil nevšední kombinaci Praha – Edinburgh – Vágar (Faery) – Kodaň – Praha. Stačila přikoupit jednosměrná letenka s EasyJet z Prahy do Skotska a následně zpět s dopravcem Norwegian z pevninského Dánska do Prahy. Celková cena se zavazadlem činila 5900 Kč v hlavní turistické sezóně. Navíc mě čekala jedna noc navíc v Edinburghu, výborná k poznávání skotské metropole a pětihodinový stop v Kodani, vzhledem k nechráněným přestupům.



Faerské ostrovy

Ubytování

Ubytování na Faerských ostrovech nepatří cenově k cestovatelsky nejpřívětivějším. Nejlevnější variantou pro vás bude stanování, ale i zde počítejte s nutnými výdaji. Hotelů je zde poskrovnu, vím vlastně o jediném v hlavním městě Torshavn, cenově v řádu několika tisíc korun za noc. Nejideálnější variantou tak jsou soukromá ubytování v nabídce Booking.com, či ještě lépe v Airbnb. Vzhledem k omezenému množství nabídek a stále většímu přílivu cestovatelů zde platí známé české přísloví „kdo dřív přijde…“, neboť na týdenním pobytu může jít o rozdíl i tisíce korun.

Faerské ostrovy

Osobně mohu doporučit rodinný penzion Undir Tyrli v Norðragøta pod tímto odkazem, který leží na ideální pozici k prozkoumávání jak ostrova Eysturoy, tak i Streymoy, Borðoy a dalších na samotném severovýchodě souostroví. Milá paní Elsebeth je nápomocnou hostitelkou a pokoje jsou nabízeny za velmi přijatelné ceny (navíc upozorňuji na dodatečnou slevu v případě týdenního pobytu). Přímo před ubytováním je autobusová zastávka, odkud vyjíždí hned několik linek, a tak se (případně s jedním přestupem) dostanete téměř kamkoliv po ostrově. Supermarket je pět minut chůze od ubytování a parkování je možné zdarma před domem. Další výhodou bydlení u paní Elsebeth byla možnost pronájmu jejího staršího auta (využil jsem Suzuki Liana) a to za podstatně nižší cenu než u nejlevnější autopůjčovny na celých Faerech. Také proto je dobré si zde zajistit nocleh co nejdříve, abyste o tuto možnost nebyli připraveny jiným hostem.

Doprava po ostrovech

Ačkoliv se jedná o souostroví jen s 50 000 obyvateli, veřejná hromadná doprava je velmi dobře organizovaná s poměrně hustou dopravní dostupností. Na výběr máte autobusy, trajekty a helikoptéry.

Autobusová doprava
Určitě navštivte webovou stránku ssl.fo, kde naleznete přehled všech linek, jejich jízdní řády a ve faerštině je dostupný také kalkulátor jízdného. Studenti mají díky kartě ISIC slevy na všech linkách. Pamatujte, že doprava je v hlavním městě Torshavn v typicky červených autobusech (také české značky SOR) zcela zdarma. Téměř na všech linkách můžete platit u řidiče platební kartou (kromě páteřní linky 300, spojující dvě největší města Torshavn a Klaksvík).



Zajímavostí je, že některé linky je nutno telefonicky objednat předem anebo přímo u některého z řidičů. Takové jsou znázorněny písmenem „T“ v jízdním řádu. Pokud podnikáte trek do některé z malých vesnic a zpátky plánujete využít autobus (=minibus), určitě si ho rezervujte a on pro vás přijede. Avšak pozor! Pokud si návrat rozmyslíte (pojedete nakonec stopem, vrátíte se stejnou cestou atd.), pak nezapomeňte znovu zavolat řidiči a svůj odvoz zrušit! Mnohokrát se již stalo, že řidič čekal za špatného počasí na domluveném místě, a když se nikdo nedostavil, byla zahájena záchranná akce, při které asistuje i vrtulník s termovizí, protože v mlze je viditelnost prakticky nulová. Turisté však již byli touto dobou zpět v klidu a bezpečí ve svém ubytování.Buďte proto ohleduplní a myslete na to, nezneužívejte dobrou vůli místních obyvatel, kteří rádi a s úsměvem poradí, pomohou i povypráví pár příběhů.

Lodní doprava
Trajekty jsou provozovány stejnou společností jako autobusy, pro více informací tedy navštivte stránku ssl.fo. Po vodě se dostanete na valnou většinu ostrovů, přičemž jízdné je relativně levné, lodní doprava je dotována i pro cestovatele. Jízdenky stačí zakoupit přímo na lodi, výjimkou je spojení na ostrov Mykines, kde je nutná rezervace minimálně s několikadenním předstihem – mykines.fo.

Faerské ostrovy

Další možnosti
Na ostrovech je možné bezpečně cestovat i stopem. Sám jsem se o to pokoušel, ale i přes výrazný úsměv na tváři jsem příliš úspěšný nebyl. Většina automobilů, které na svých cestách po méně frekventovaných silnicích potkáte, patří půjčovnám, a tak váš úspěch je zpravidla podmíněn náturou ostatních cestovatelů. Řešením může být půjčení vlastního auta, ale jen tehdy, jste-li pohodový řidič, jsou zde časté mlhy a deště. Odměnou vám však bude svoboda a poznání takových koutů nádherné a nedotčené přírody, které by vám bez vozidla zůstaly utajeny. Bohužel mnoho turistických tras začíná a končí na odlišném místě a cena pronájmu v půjčovnách je vysoká.

 width=

Helikoptéry jako součást veřejné dopravy

Kuriozitou Faerských ostrovů je možnost proletět se velkokapacitní helikoptérou Augusta Westland AW 139, kterou využívají také místní záchranné složky v rámci operací Search and Rescue. Některé ostrovy jsou díky svému terénu přístupné pouze ze vzduchu, a tak jsou všechny lety dotovány, stejně jako u lodní dopravy, můžete těchto cen využít i vy! Jednosměrná letenka začíná již na 85 DKK, tedy v přepočtu na 315 Kč, žádná trasa pak nepřesáhne 1 400 Kč. Cena zahrnuje také odbavené zavazadlo.

Faerské ostrovy

Veškeré informace včetně rezervace letenek naleznete na webových stránkách atlanticairways.com.

Tento druh dopravy má však i své stinné stránky. Pamatujte, že v jednom dni můžete letět pouze v jednom směru, nelze tedy na ten samý den zakoupit zpáteční letenku (ani jako dvě jednosměrné!). Důvod je prostý. Helikoptéry jsou určeny pro přepravu místních obyvatel a toto opatření má omezit vybookování letů turisty. Heliporty jsou také často lokalizovány na odlehlých místech, daleko od veřejné hromadné dopravy. Dále mějte na paměti, že let se nemusí uskutečnit. Během mého červencového pobytu jsem měl zakoupené celkem tři lety, z nichž se uskutečnil pouze jeden. Druhý byl zrušen kvůli špatnému počasí (což mi značně zkomplikovalo situaci, neboť jsem se přesouval mezi ostrovy, ujel mi trajekt a uvízl jsem na ostrově celý den), třetí pak kvůli špatné dohlednosti, ačkoli bylo téměř jasno. V případě zrušení letu vám budou peníze automaticky refundovány na účet během několika dnů. Mějte tak vždy záložní variantu v případě neuskutečnění letu. I v tom nejstinnějším scénáři nezoufejte, místní obyvatelé jsou opravdu velmi nápomocní, se skvělou angličtinou, a tak bych se nedivil ani tomu, že by vás nechali přespat u sebe doma. Mé uvíznutí na ostrově Suðuroy po zrušení letu a celodenního čekání na trajekt zdokonalil místní pan Thorsten, pracující na heliportu. Tento čtyřicátník se ze své vlastní vůle rozhodl mi den zpestřit. Naložil mě na jeho pick up a provezl mě celým ostrovem. Ukázal mi ta nejlepší místa, vše doplnil vlastními příběhy, ať již z dětství, či ze svého dospělého života. Ukázal mi svůj dům, svých pětadvacet ovcí, odvezl mě nakoupit do supermarketu a poté do přístavu na loď. Takže pro tentokrát jsem byl opravdu rád, že byl let helikoptérou zrušen.

Několik tipů k rezervování letenky
Dostupných míst v helikoptéře je omezen, proto bývají lety často vyprodány. Letenky lze zakoupit maximálně 7 dní před odletem (liší se dle linky – některé 5, 3 či jen 2 dny) a prodej začíná přesně o půlnoci. Proto doporučuji přesně v 00:00 se připojit na leteckou společnost a ihned zarezervovat, protože ráno na některých trasách bývají dostupná místa již beznadějně vyprodána.

Využijte této příležitosti!
Za mne zážitek číslo jedna, nejlepších 20 minut na Faerských ostrovech za méně jak čtyři české stovky.
V mém případě jsem ráno využil loď na ostrov Svínoy, ze kterého jsem měl následně zakoupenou letenku Svínoy – Klaksvík (110 DKK) s mezipřistáními v Hattarvík a Kirkja. Panoval prudký déšť a nízká dohlednost, a tak jsem opět počítal se zrušením. Nakonec však vrtulník přiletěl a já spolu s dalšími turisty zabral poslední místa na palubě. Po příletu v Hattarvík celá skupina vystoupila a k mému udivení již nikdo nenastoupil, tudíž jsem pokračoval jako jediný cestující. To byl můj první, a až do této chvíle zatím poslední, naprosto soukromý let. Takové soukromé taxi. A navíc s tou nejzkušenější posádkou, kterou tvoří špičkoví piloti provádějící záchranné operace ve zdejších drsných podmínkách. Mezi vámi a cockpitem není žádná přepážka, žádné sklo, a tak jsem celý let sledoval z pohledu pilotů. Létají vždy a za každé situace dva. A jelikož máte sluchátka, tak za letu dostáváte aktuální informace o celé letové trase.

Faerské ostrovy

Stravování

Jídlo je v podobné cenové relaci jako u ostatních severských zemí. Jak řekl můj kamarád žijící v Dánsku, ceny jsou stejně vysoké jako v Česku, akorát s tím rozdílem, že jsou v dánských korunách (tedy trojnásobně vyšší). Jídlo v restauracích dosahuje závratných hodnot (tříchodové menu za 1 800 Kč není výjimkou), a tak nezbylo než si vařit sám. Paradoxně, vzhledem k místním hojným lososovým farmám a nespočtu ovcí (údajně víc ovcí, než obyvatel), však v obchodech místního lososa, ani skopové maso, neseženete.

Faerské ostrovy



 width=

Kam zamířit a jaká místa určitě neopomenout

Faerské ostrovy jsou zejména o přírodě. O přírodních scenériích. Na internetu si jistě každý z vás vybere ta nejlepší místa, která by chtěl za každou cenu navštívit, já vám uvedu zběžně jen několik hlavních lákadel. Kromě nich souostroví nabízí nespočet turistických tras s velkolepými výhledy. Jednoznačně doporučuji skvěle napsaného průvodce jednotlivými stezkami – Hiking in The Faroe Islands, trasy zde jsou graficky znázorněny a detailně popsány.

Kallur Lighthouse – za mne nejpůsobivější místo na celých Faerských ostrovech. Maják se nachází na ostrově Kalsoy, necelou hodinku chůze od vesnice Trollanes, kam se dostanete autobusem z přístavu, který navazuje na příjezd/odjezd trajektu.

Faerské ostrovy

Faerské ostrovy

Mykines – ostrov, na kterém naleznete největší koncentraci turistů a papuchalků. Bohužel se mi nepovedlo tento ostrov navštívit, neboť jsem nestihl nákup letenky na helikoptéru a jízdenky na loď byly vyprodané několik týdnů dopředu. Zajímavostí také je, že zde platíte turistickou daň v hodnotě 250 DKK (950 Kč).

Gásadalur – ikonické místo na západě ostrova Vágar, odkud lze vyfotit vodopád Múlafossur.

Faerské ostrovy

Sørvágsvatn – turistická stezka začínající v Miðvágur vás dovede k vyhlídce s velmi pozoruhodným optickým jevem. Jezero Sørvágsvatn se zde nachází nad úrovní oceánu. Nově zavedené vstupné činí zhruba 600 Kč/osoba (nevýrazným bonusem je hrnek čaje či kávy v ceně). S nárůstem turistů se čím dál tím více míst začíná na Faerských ostrovech zpoplatňovat, a to nemalými částkami.

Saksun – další z míst, které bylo ovlivněno náporem cestovatelů. Bývalo zde možné vyfotit impozantní fotku domku se zatravněnou střechou se zátokou a majestátnými horami. Dnes to již není možné, vlastník pozemku rozestavil kolem dokola ostnaté dráty se zákazem vstupu pod pohrůžkou přivolání policie.

Faerské ostrovy trip report

Torshavn – hlavní město Faerských ostrovů s barevně malovanými domy v okolí přístavu. Slouží jako výhodné startovací místo pro výlety na přilehlé ostrovy nebo (pokud nemáte vypůjčené auto) hromadnou dopravou po ostrově Streymoy.

Ostrov Nólsoy – dostanete se na něj jedině lodí z Torshavn, kdy hned během připlutí do přístavu uvidíte napodobeninu slavného nápisu Hollywood –> Nóllywood. Ostrovem vede turistická stezka, bohužel dohlednost byla na pár metrů, tak nemohu posoudit krásu scenérií.

Faerské ostrovy trip report



Faerské ostrovy trip report

Ostrov Stóra Dímun – chcete-li zažít něco opravdu výjimečného a totálně zrelaxovat, ubytujte se na dvě nebo tři noci právě na ostrově Stóra Dímun o velikosti 2.65 km². Lze se na něj dopravit pouze helikoptérou a má sedm stálých obyvatel (tři dospělé a čtyři děti). Naleznete na něm jedinou farmu, kde se můžete ubytovat, domluvte se však s farmářem předem. Pokud si chcete užít klidu na ostrově prakticky bez lidí, pouze s ovcemi a poletujícími ptáky, v naprostém tichu daleko od civilizace, tak zamiřte právě sem.

Slættaratindur – nejvyšší hora Faerských ostrovů, kterou si můžete vyšlápnout po turistické cestě vedoucí přímo z parkoviště mezi vesnicemi Funningur a Eiði. Trasa je vyznačena v turistickém průvodci, na který naleznete odkaz v textu výše.

V neposlední řadě doporučuji navštívit několik malebných vesniček, jmenovitě zejména Bøur, Tjørnuvík, Kirkjubøur, Gjógv a Elduvík.

Faerské ostrovy trip report

Vlastní postřehy a rady

Jste-li vlastníky dronu, pak scenérie na Faerských ostrovech budou pro vás filmařským rájem. Na Youtube můžete zhlédnout nespočet videí, k srdci mi přirostlo FØROYAR | The Faroe Islands, které natočil a sestříhal Michael Denham. Pokud budete mít chuť, určitě se na sedmiminutový snímek podívejte. Létání s dronem na Faerských ostrovech rozhodně není pro začátečníky. Většinu času převládá větrné počasí, kdy vítr je příliš prudký na to, aby váš dron skončil v oceánu, nebo na skále. Máte-li nárazy větru pod kontrolou, překvapit by vás mohly kolonie dravých ptáků. Sám jsem byl svědkem toho, jak hromadně útočí na dron jednoho turisty.

Faerské ostrovy trip report

Při cestě na ostrovy nepotřebujete mnoho hotovosti. Platí se zde faerskými či dánskými korunami, avšak ve valné většině případů lze zaplatit pohodlně platební kartou.

Na závěr přidávám pár svých postřehů z místní turistiky
Pokud náročnost dané trasy je v průvodci popsána slovy „fairly easy“, počítejte spíše „medium“.
Máte-li vyrazit na trasu „Difficult“, jedná se o trať, na kterou nechoďte po dešti, neboť půjdete prakticky po útesu nebo po velmi strmém kopci, kde vám nepomůžou ani sebelepší trekové boty. Odráží se tu také předpokládaný čas chůze. Běžně trénovaní turisté by si měli nějaký ten čas připočíst. Pozor si dejte na počasí, nedoporučuje se chodit po vrcholech za deště a mlhy. Počasí zde je velmi proměnlivé. Během jednoho dne (i v červenci) užijete šálu, čepici, rukavice a vystřídáte zimní bundu i pouhé tričko.

Faerské ostrovy trip report

Faerské ostrovy trip report

Na značení turistických tras, jako tomu je u nás v Česku, rovnou zapomeňte. Není výjimkou, že značení naleznete jednou po zhruba pěti kilometrech. Namísto značení se však na Faerských ostrovech využívají zejména tzv. „Cairns“, neboli do pyramidy naskládané kameny. Možná se ptáte na důvod, který vzápětí pochopíte během treku za nízké viditelnosti, kdy silueta takového cairn je vaším jediným záchytným bodem. Jedná se o staré stezky, po kterých dříve chodili tamní obyvatelé mezi vesnicemi. Rozmístění dvou po sobě jdoucích cairns se liší od sta metrů až po jeden kilometr, při chůzi ve špatném počasí s dohledností třiceti metrů tak nastává problém.

Faerské ostrovy trip report

Doporučuji stáhnout aplikaci Mapy Google (Mapy.cz by také měly postačit). Signál na stezkách spíše není, než že by byl, ale GPS funguje dostatečně. Bez této aplikace si nedovedu treky vůbec představit. Máte-li vytištěnou mapu z turistického průvodce, pak můžete v nepříznivých podmínkách svou správnou trasu se svou polohou v mobilní aplikaci porovnávat. Díky viditelnému aktuálnímu natočení na určitou světovou stranu pak můžete korigovat svůj další směr chůze. Může to znít komicky, ale tam nahoře, když do všech stran je jen louka a není ani vidět žádný cairn, je to jediná šance, jak dorazit zpět do civilizace. Vězte, že prostorovou orientaci (v průvodci psáno: Od tohoto místa jděte stále rovně) velmi snadno ztratíte. A to nemusí být ani hustá mlha.

Faerské ostrovy trip report



Faerské ostrovy trip report

Faerské ostrovy trip report

Faerské ostrovy trip report

Máte-li rádi přírodu a rádi objevujete nová místa, chcete-li si užít pobyt v přírodě bez lidí a davu turistů, Faerské ostrovy jsou tím pravým místem. Jděte do toho. Čekají na vás zážitky, kterých nebudete litovat!

Dominik (redaktor)