Kantubek, Uzbekistán

Malé město na ostrově uprostřed Aralského jezera zní jako ideální destinace pro romantickou dovolenou ve dvou. Soudruzi ze Sovětského svazu si toto místo oblíbili natolik, že se rozhodli vybudovat rozsáhlé laboratoře pro výzkum biologických zbraní. Když to v roce 1991 prasklo, obyvatelé z ostrova zmizeli jako pára nad hrncem. Při dekontaminační akci, která na v liduprázdném městě proběhla o jedenáct let později, zlikvidovalo americké ministerstvo obrany přibližně 200 tun anthraxu. Ideální místo pro romantický večer na pláži. Dokud Aralské jezero decela nevyschne.

Aokigahara, Japonsko

Tento les na úpatí hory Fudži rozhodně není ideální místo pro čundrování. Ne snad proto, že je les odedávna spojen s démony a duchy japonské mytologie. Když zde pod rouškou tmy ulehnete ke spánku, s velkou pravděpodobností ráno zjistíte, že jste si ustlali poblíž ostatků nešťastného Japonce. Aokigahara, přezdívaný „Les sebevrahů,“ je totiž po sanfanciském Golden Gate Bridge druhým nejpopulárnějším místem pro předčasný odchod ze světa. Na svou poslední procházku sem každoročně přijde až sto nešťastníků. „Hlavní sezónou“ je zde březen, měsíc, kdy se v Japonsku odevzdává daňového přiznání. Situaci neřeší ani každoroční „jarní úklid,“ při kterém dobrovolníci odváží tlející pozůstatky a les se tak stává populární atrakcí pro cynické turisty.

Brno, Česká republika

Kromě pěti kaváren a orloje, co neukazuje čas, tu nic zajímavého není. V období vysokoškolských prázdnin tu navíc nejsou ani lidi.

Ilha de Queimada Grande, Brazílie

Ostrov při brazilském pobřeží je jedním z mála míst světa, která zůstávají doposud neprozkoumána. Ne nadarmo. Na jeden čtvereční metr zde podle odhadů žije až pět hadů. A to není málo. Co na tom, že je většina z nich patří k výjimečně vzácným a ohroženým druhům. Když vás kousne, jste ohrožení taky. Pokud už hledáte letenky, zpomalte. Pro vstup na ostrov je třeba speciálního povolení, které brazilské úřady jen tak někomu nevydají.

Makarská riviéra, Chorvatsko

Oblázkové pláže, palmy a promenády plné restaurací, kaváren a obchodů. Ideální prostředí pro rodinnou dovolenou. Že tu něco nesedí? Ano. Sandále v ponožnách a všudypřítomné plechovky od Gambrinusu v člověku vyvolávají pocit, že ho v Čedoku okradli a místo na Jadranu ho Karosa vyložila u Máchova jezera. Chorvatská letoviska se stala českými enklávami, kde se čepuje české pivo, mluvý českým jazykem a jezdí Škodovkami. Stejně jako na Mácháči.

Atol Bikini, Marshallovy ostrovy

Ještě na konci druhé světové války byl tento korálový ostrov s pohádkovými plážemi obydlen několika desítkami domorodců. Kvůli testům jaderných zbraní, kterých bylo v laguně provedeno přes dvacet, byli přesídleni na okolní ostrovy. Dnes je atol opuštěný a jedinými návštěvníky jsou potápěči, kteří na dně moře prozkoumávají vraky válečných lodí. Podle místních úřadů nepředstavuje pobyt na ostrově zdravotní riziko, zároveň je zde ale přísný zákaz konzumace jakýchkoliv plodin. Příčinou zázračně rychlé dekontaminace ostrova může být poplatek pět tisíc dolarů, který musí zaplatit každý, kdo se chce k vrakům vojenských plavidel potopit. Prý je to bombový zážitek.