Před cestou do Amsterdamu si určitě předčete těchto pár řádků od dívky, která v nizozemském hlavním městě bezmála rok žila.

Muzea a památky
Milovníci muzeí a historických budov si v Amsterdamu opravdu přijdou na své. Pokud bychom měli zmínit ty méně obvyklá muzea, jednalo by se asi o Tattoo Museum, Marihuana and Hemp Museum, Sex Museum, Erotic Museum nebo Tot zover – Uitvaart museum (Muzeum pohřebnictví). Ceny vstupů do muzeí nejsou malé, asi nejlevnější vstupné má atraktivní Woonbootmuseum – hausbót na grachtu (kanále), kde se dozvíte vše o tomto typickém nizozemském obydlí na vodě a životu na něm. Dospělí návštěvník zde zaplatí 3,75 Eur. Nejsou však výjimkou ani muzea se vstupenkami za 15 Eur (například velmi zajímavé Scheepvaartmuseum – Muzeum námořní plavby).

Pokud chcete muzeí navštívit víc, pouvažujte o koupi Museumkaart, která stojí 44,95 Eur a platí v téměř 400 muzeích po celém Nizozemí po dobu jednoho roku. Tato karta je nepřenosná, ale totožnost nikdo zpravidla nekontroluje. Výhodná je také I amsterdam City Card, která vás opravňuje nejen k návštěvě muzeí, ale také k používání veřejné dopravy a nabízí i další výhody.

Doprava
Pokud jste ubytovaní v centru, chcete Amsterdam opravdu poznat a nevadí vám chodit, prakticky ani veřejnou dopravu používat nemusíte. Historické centrum Amsterdamu není velké, procházet se jím a objevovat nová malebná zákoutí je více než příjemnou záležitostí.

Prodej různých typů jízdenek a informace poskytuje největší pobočka městských dopravních podniků (Gemeentelijk Vervoerbedrijf – zkratka GVB) umístěná naproti hlavnímu vlakovému nádraží (Centraal Station). Nejjednodušší a zároveň nejdražší možností je koupit si lístek u řidiče při nástupu do vozu, cena této hodinové jízdenky je 2,70 Euro. Hlavně si nezapomeňte vždy při nástupu a výstupu jízdenku projet čtečkou. Další možností, jak poznávat Amsterdam, je pronajmout si například kolo, šlapadlo, svézt se lodičkou, vodním taxi či vyhlídkovým autobusem.

Gastronomie a nakupování
Nizozemská gastronomie je ovlivněna vlivem Francie, Belgie a významně také jihoasijskou a karibskou kuchyní. Velmi oblíbené jsou zejména broodje (obložený chleba), saucijzenbroodje (párek v listovém těstě), saté met pindasaus (kuřecí maso s arašídovou omáčkou), croquettes (různé masové a bramborové krokety), bitterballen (masové koule/často podávané s hořčicí), vlaamse frites (široké hranolky) a haring (herinky). Velké množství dobrých a levnějších restaurací se nachází mezi Leidseplein, Korte Leidsedwarsstraat a Prinsengracht.

Za ochutnání stojí místní piva, v obchodech se prodávají speciály jako je Gulpener Gladitor či Grolsch až s 12 % alkoholu. Sýry, hořčice, stroopwafels (oplatky slepované sirupovou náplní) a další nizozemské dobroty je výhodné koupit v supermarketu, navíc je zde o dost větší výběr než v turistických obchůdkách, a to včetně dárkových baleních.

Za nákupem květin a upomínkových věcí vyrazte na trh Bloemenmarkt. Při své návštěvě Amsterdamu byste neměli vynechat ani tržnici Albert Cuypmarkt, Dappermarkt či Noordermarkt. Sběratelé, milovníci módy, různých neobvyklostí a výhodných nabídek ať navštíví bleší trh na Waterlooplein. Originální obchůdky se zvláštnostmi z celého světa se nachází v oblasti Negen straatjes (Devět uliček).

Zábavné podniky
Pokud nedáte dopustit na kavárenské lelkování a tepající noční život, nebudete v Amsterdamu vědět, kam dřív zajít. Nejvíce barů, restaurací, kaváren a diskoték je soustředěno kolem Leidseplein a Rembrandtplein. V okolí náměstí Dam a Red Light District (Čtvrť červených luceren) se to také hemží zábavnými podniky a navíc i velkým množstvím coffeshopů. Kouření je ve většině podniků zakázáno. V coffeshopech se nepodává a nesmí pít alkohol a kouřit je povolené pouze marihuanu (tedy ne cigarety, doutníky apod.). V nemálo podnicích se platí za použití toalety.

Konkrétně doporučujeme v Amsterdamu navštívit kulečníkový bar Balls s milou obsluhou a oldies hudbou (Vijzelstraat 37); bar s diskotékou a komediálními představeními Boom Chicago (Leidseplein 12); útulnou kavárnu v duchu starých časů Café Brecht (Weteringschans 157) či restauraci Bazar přestavěnou z bývalé synagogy (Albert Cuypstraat 182).

Kam se projít
Hned v centru ve čtvrti Oud-Zuid se nachází rozlehlý Vondelpark. Byl vybudován už v roce 1867 a je komponovaný v anglickém stylu. Najdete zde několik kaváren; dětských hřišť; pódium, kde se v létě konají nejrůznější kulturní akce; plácky určené na grilování a další hezká odpočinková místa. Zejména rodiny s dětmi ocení pestrou škálu atrakcí, prolézaček a vláčkovou trať v Amstelparku.

Při pěkném počasí doporučujeme celodenní návštěvu městského parku Amsterdamse Bos. Leží v blízkém Amstelveenu a rozprostírá se na 10 km2. Nachází se tady informační centrum, cyklostezky, nejrůznější hřiště, restaurace, kavárny, půjčovny šlapadel a kánoí, dětské venkovní bazény, veřejně přístupné farmy, louka vyhrazená pro nudisty a podobně.

Co byste měli vědět o nizozemštině
Jako turistovi by vám mohlo postačit, abyste uměli aspoň přibližně vyslovit názvy míst, když budete znát toto: V – se čte jako F, G – se čte jako CH, UI – se čte podobně jako AU, IJ – se čte podobně jako EJ.